Кожного року 22 вересня Україна вшановує учасників підпільно-партизанського руху Другої Світової. Для нашого міста це не просто дата – сторінки героїчної історії. Згідно з розпорядженням міського голови Олександра Шаповала, в Покрові пройшли урочисті заходи з вшанування подвигу партизан і підпільників.
22 вересня представники влади, підприємств, організацій, учнівства схилилися у хвилині мовчання біля пам’ятного знаку селища Рудник, меморіалу Перевізьких Хуторів, поклавши квіти до обелісків.
Десятки імен наших земляків, які чинили опір неприятелю, стали частиною героїчної розповіді про підпільний рух України проти фашизму. Вже багато років поспіль матеріали про легендарний загін, що діяв у Дніпровських плавнях, збирає й систематизує міський народний історико-краєзнавчий музей ім.Занудька.
Цього року рада музею спільно з учнями центру підготовки та перепідготовки робітничих кадрів пройшли партизанськими стежками: Олександрівка – Шолохове, розпочавши краєзнавчу експедицію біля братського поховання Рудника.
Тут увічнено імена членів винищувального батальйону, який розпочав свою діяльність вже за місяць після початку Другої Світової. Підпільно-визвольний рух став справжньою народною війною проти ворога, який ніс значні втрати у техніці та живій силі, а Дніпровські плавні символом нескореності й патріотизму.
Жителі Рудника, Олександрівки, Перевізьких Хуторів, згадують ті часи як страшне випробування і силу піднесення народного духу. Члени партизанського загону дарували надію і впевненість у наближенні миру. Серед сотень героїв і начальник штабу партизанського загону Андрій Бородай, експозицію життя і подвигу якого було відкрито 22 вересня у міському музеї.
Матеріали про батька, учасника Фінської війни, підпільного руху, солдата Другої Світової, що загинув смертю хоробрих у 45-му в Польщі, передав закладу Леонід Бородай. Разом з правнуком легендарного партизана – Кирилом у присутності рідних, Леонід Андрійович Бородай представив архівні документи, світлини, листи. Вони доповнили експонати зали, присвячені Другій Світовій.
Одними з перших з ними ознайомилися учні загальноосвітніх закладів. Відвідали музей і школярі Грушівки, де в роки окупації дислокасувалось одне з найпотужніших партизанських угрупувань.
За словами директора музею Тамари Жежеріної, завідуючої відділу з охорони пам’яток, екскурсовода Людмили Карандєй, тематичні екскурсії сприяють поглибленому вивченню історії краю, бо розкривають війну у свідченнях очевидців, через долі людей, які пережили окупацію, пройшли суворими дорогами Другої Світової.
Прес-служба міського голови.