Про місто

Зберегти та примножити

Покров-місто, де минуле і сучасність сплелися воєдино у славетній історії, що від скіфів та запорізьких козаків дорогоцінним скарбом плекається нащадками. Його вчорашній день унікальний епохальними подіями, а сьогоднішній - вагомими починаннями.

Місто обласного значення, що є членом Асоціації міст України, охоплюючи територію 2,6 тис. га, з понад сорокатисячним населенням, розташоване на півдні Дніпропетровщини, у басейні річок Базавлук та Каховського водосховища.

До адміністративних меж Покрова донедавна входили Гірницьке, Чортомлик, Перевізькі Хутори, Рудник та Олександрівка. У 2018 році приєднатися до Покрова виявили бажання громади сусідніх селищ - Шолохове, Миронівка та Улянівка. Нині завершилася процедура добровільного приєднання Шолохівсьої громади, яка відтепер є старостинським округом міста. Покров став першим в області містом обласного значення, яке стало економічною сім’єю з сільською місцевістю.

Літопис степової перлини Подніпров’я розпочинається від періоду неоліту – сарматської скіфської доби. Згадується і в контексті торговельного шляху "Із варяг у греки". Територію сучасного Покрова історики вважають колискою запорізького козацтва. Саме тут понад триста років тому знаходилася Базавлуцька та Чортомлицька Січі, батьківщина славетного кошового отамана Івана Сірка, образ якого увічнений в граніті на центральній площі. Історія міста обчислюється з 1883 року, з моменту відкриття інженером-геологом В.О. Домгером у басейні річки Солона покладів марганцевої руди. Офіційною ж датою народження є 1956 рік, коли робітничі селища були об’єднані в місто обласного значення.

Усі історичні етапи визначали подальший розвиток міста, яке увійшло в історію країни одним із провідних центрів з видобутку марганцевої руди, батьківщиною історичного символу України – Золотої Пекторалі. У 1971 році всесвітньовідомий археолог Борис Мозолевський на території Покрова (Орджонікідзе) у кургані "Товста могила", віднайшов шедевр світового мистецтва – Пектораль. Про цю подію та багато інших із життєпису гірницького міста, можна дізнатися з експозицій міського народного історико краєзнавчого  музею ім.М.А.Занудька

Сьогодні Покров – це місто, яке оновлюється на очах. Символічно, що зі зміною назви (Орджонікідзе було декомунізовано у Покров у 2016 році), змінилася і філософія його буття. Децентралізація надала додаткові можливості у прагненні позбутися тавра провінційного депресивного містечка.

За кілька років зміни стали очевидні та безповоротні. Мешканці заново полюбили своє місто, а вихідці, вперше за десятиліття, з гордістю говорять: "Ми з того самого Покрова" і частіше приїжджають додому.

Відтепер є чому повчитися й у Покрова.

Місту вдалося за короткий термін здійснити модернізацію енергетичної інфраструктури та перевести усю соціальну сферу на автономне опалення. Крім того, за рахунок бюджету допомогли установити автономні теплоносії в оселях містян, які не в змозі були зробити це самостійно. Заощаджувати допомагає і власна програма енергоменеджменту.

Значні кошти, які раніше йшли на збиткове утримання централізованого теплопостачання, тепер перенаправили на розвиток міста, і це стало одним із джерел очевидних змін.

у Покрові повністю реконструйовані центральна площа ім.І Сірка, бульвар, сквер, значна частина вулиць, капітально ремонтуються міжквартальні території, щороку кількість оновлених територій зростає. Фактично з нуля відновлено центральний парк, який відтепер носить ім’я Б.Мозолевського і є окрасою й улюбленим місцем сімейного дозвілля покровчан.

Термін "реконструкція" за останні роки став ознакою міста та безперервним процесом. Вперше за роки існування міста реконструюються школи та будується новий дитячий садок.

Усе, що зводиться і відновлюється — комфортне, енергоефективне та безбар’єрне середовище.

Не останню роль в осучасненні міської інфраструктури відіграє співпраця з європейським фондами. Останнім часом разом з НЕФКО вдалося суттєво модернізувати систему зовнішнього освітлення, нині GIZ сприяє удосконаленню надання соціальних та адміністративних послуг, налагоджуються міжнародні зв’язки з питань молодіжної політики.

Місто системно впроваджує інструменти електронного самоврядування, а за прозорістю ввійшло до п’ятірки кращих по всій Україні. Одним із перших на Дніпропетровщині підключилося до медичного онлайн - проекту медичної інформаційної системи HELSI. Тепер покровчани можуть записатися на прийом до лікаря не виходячи з дому. А віднедавна, скористатися послугою "Електронний рецепт". Доступною стала для мешканців онлайн-карта міста, що відкриває доступ до великого обсягу даних, які торкаються різних сфер життя.

Містяни  не лише спостерігають за змінами, а й активно долучаються до їх творення.

Чимало проектів з покращення міського середовища втілено через міську програму "Бюджет участі", такі як тренажерний зал для учасників АТО, Wi-Fi зона в центрі міста та інші.

Набирає обертів волонтерський рух. Серед відомих проектів - "Спортивні бабусі", "Кіно під відкритим небом", проводяться благодійні обіди, для літніх людей проходять танцювальні вечори.

Економічно-промисловий комплекс представлено підприємствами добувної, хімічної галузей, легкої, харчової та машинобудівної промисловості. Містоутворювальним підприємством є АТ "Покровський гірничозбагачувальний комбінат" - один із провідних підприємств з видобутку та переробки марганцевої руди. Філія ТОВ "Проктер енд Гембел Менюфекчурінг Україна" є світовим лідером з виробництва товарів побутової хімії.

Соціальна сфера складається з освітніх, культурних та медичних закладів. Діє багатопарофільне лікарняне містечко. Мережа закладів освіти включає навчально-виховне об’єднання, два навчально-вихованих комплекси, три загальноосвітніх школи, ліцей, 6 дошкільних закладів, Школу мистецтв, Дитячу музичну школу, Будинок творчості дітей та юнацтва, дві дитячо-юнацькі спортивні школи, професійно-технічне училище. У місті є плавальний басейн. Стартував абсолютно унікальний проект ініційований обласною державною адміністрацією – Школа роботехніки, який реалізує новітні можливості 3D друку та інших технологій і змінює направленість позашкільної освіти.

Отже, сьогодні розвиток Покрова знаходиться на етапі, коли необхідно активізувати дослідження традиційних і нових сегментів ринку, розширити застосування інформаційних технологій та управлінських методик, працювати на інвестиційною привабливістю території. За такого підходу забезпечене енергетичними, трудовими ресурсами, розвиненою інфраструктурою, вільними від забудови земельними ділянками, та вже збудованими об’єктами, придатними для впровадження виробничої діяльності, місто з упевненістю дивиться у майбутнє і реалізовує гасло, що відображене  на гербі:  "Зберегти та примножити".


Галерея