Служба у справах дітей виконавчого комітету Покровської міської ради повідомляє небайдужих жителів нашого міста про те, що з 25 листопада 2016 року стартує Всеукраїнська акція «16 днів проти насилля», яка буде тривати до 10 грудня 2016 року.

У рамках акції служба у справах дітей проведе наступні заходи:

- 02.12.2016 р. та 06.12.2016 р. –інформаційно-просвітницька робота з батьками та дітьми щодо попередження насильства в сім’ї із залученням представників поліції та медицини;

- 08.12.2016 р. – конкурс плакатів, малюнків, фото, буклетів серед дітей міста: «Скажемо насильству – НІ!».

- 09.12.2016 р. – семінар-тренінг «Молодь проти насилля», анкетування щодо протидії насильства в сім’ї для учнівської молоді;

Все в цьому світі починається з любові. І тим більше сім'я. Адже саме любов є джерелом доброти і всього піднесеного, того теплого і світлого, що є на нашій землі.   Кожен, вступаючи в шлюб (за рідкісним винятком), вірить у любов, сподівається на збагачення свого життя, наповнення його новим змістом.

Найбільшим щастям для молодого подружжя є народження дитини. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона має свої права, деякі особливості реалізації яких обумовлені виключно тим фактом, що її фізична та розумова незрілість потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист.

 

Окрім загального права на проживання в сім’ї, для дитини передбачені й інші права у сфері сімейного життя.

Статтею 150 СК України передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, яким відповідають певні права дитини. Виходячи з цих законодавчих приписів, дитина має право на піклування з боку батьків про її здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток, на забезпечення батьками здобуття нею повної загальної середньої освіти, підготовку її до самостійного життя, повагу. Батькам заборонено здійснювати будь-які види експлуатації дитини, застосовувати фізичні покарання та інші види покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно до ст. 153 СК України дитина має право на безперешкоднеспілкування з батьками (це право може бути обмежене у деяких випадках, передбачених законом). Схожі норми передбачені й у ст.ст. 15, 16 Закону України «Про охорону дитинства», згідно з якими дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів, в тому числі дитина, батьки якої проживають у різних державах. Крім того, дитина має право на отримання інформації про відсутніх батьків, якщо це не завдає шкоди її психічному і фізичному здоров'ю.

Місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, визначається за згодою батьків. Дитина ж, яка досягла 10 років, має право визначати місце свого проживання спільно з батьками. Дитина, якій виповнилося 14 років, взагалі може самостійно визначати де їй проживати у випадку, якщо її батьки проживають окремо (ст. 160 СК України, ст. 29 ЦК України).

Після досягнення 14 років дитина набуває право самостійно звертатися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав своїх батьків або одного з них. Про підстави, порядок та наслідки позбавлення батьківських прав читайте тут.

Дитина має право дати або не дати згоду на усиновлення (ст. 218 СК України).  Згода дитини на усиновлення потрібна у всіх випадках, коли вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Крім того, дитина має право бути проінформованою про правові наслідки усиновлення (тобто їй має бути роз’яснено доступним способом що таке усиновлення, що це означає для неї, які наслідки усиновлення тощо).

Згода дитини на усиновлення не обов’язкова лише у випадках, коли вона у зв'язку з віком або станом здоров'я не усвідомлює факту усиновлення, а також, якщо вона вже проживає в сім'ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

Дитина у віці від 14 до 16 років має право змінити своє власне ім’я або прізвище  за згодою батьків або, у деяких випадках, – одного з них (наприклад, якщо другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав, визнаний безвісно відсутнім тощо). Дитина ж, якій виповнилося 16 років, має право змінити своє власне ім’я або прізвище на власний розсуд (ст. 295 СК України).

Сімейним кодексом України закріплено загальне правило, згідно з яким дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками чи іншими членами сім'ї, а також будь-якими посадовими особами з приводу питань, що стосуються її особисто або її сім'ї. Незалежно від свого віку, кожна дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні будь-яких спорів як між її батьками, так і між іншими особами з питань, що стосуються  її виховання, місця проживання і т.п. (ст. 171 СК України).

У передбачених законом випадках дитина може отримати право одружитися або вийти заміж. Так, за загальним правилом, право на шлюбвиникає після досягнення повноліття. Тобто право одружитися чи вийти заміж має людина, які виповнилося 18 років. Проте, згідно зі ст. 23 СК України дитині, яка досягла 16 років, також може бути надано право шлюб. Відповідне рішення приймається судом, якщо буде встановлено, що це відповідає інтересам дитини.

Сімейні цінності

 

 

            У сучасному світі постає проблема дотримання і збереження сімейних цінностей. При зміні і розвитку суспільства і його поглядів з'являються сучасні сімейні цінності. Їх можна умовно розділити на цінності батьків і дітей. Ці дві групи мають багато спільного між собою, але та, яка відноситься до наших дітей, має більш жорстким і прогресивним характером. Це відбувається природним чином тому, що кожне наступне покоління намагається брати тільки найнеобхідніше від попереднього і привносить свої власні, актуальні на даний момент сімейні цінності. Звичайно, такі поняття як любов, довіра, повага, взаємодопомога, доброта і розуміння є основоположними сучасних сімейних цінностей. Але, на жаль, вони відчувають серйозний тиск з боку різних факторів, обумовлених проблемами суспільства.  Так, за результатами соціологічних опитувань сімейні цінності для молоді стоять далеко не на першому місці. Їх обігнали: кар'єра, освіта, відносини з друзями та батьками. Для того щоб зберегти сім'ю як радість нашого життя, необхідно в першу чергу на своєму прикладі показати нашим дітям, що вона такою і є насправді.

Навіть якщо хтось із нас і не виріс саме в таких умовах, не зміг увібрати разом з вихованням справжні цінності у відносинах, треба намагатися робити це один для одного і робити цей світ кращим!