1. Як триває процес призначення житлової субсидії? Коли мешканці міста зможуть отримати повідомлення про призначення?
На разі триває процес призначення мешканцям міста житлових субсидій на опалювальний період 2018 - 2019 р. Щодня близько 150 осіб звертаються до управління і більшість звернень – питання надання або подовження дії субсидії, що потребують індивідуального розгляду. Опрацьовано близько 5 тисяч домогосподарств, що підлягають перевірці та друку. Повідомлення про призначення ці заявники отримають до кінця місяця.
2. Якщо повідомлення про призначення житлової субсидії мешканці ще не отримали, як сплачувати за користування комунальними послугами?
Управління на повну потужність використовує адміністративний ресурс, у тому числі вихідні дні, щоб прискорити процес, проте одночасно призначити всім житлову субсидію не реально, тому сплачувати за комунальні послуги потрібно обов’язково, адже вони надаються своєчасно. Платити за комунальні послуги, до отримання повідомлень, необхідно у тому відсотку від доходу, що був зазначений у попередньому розрахунку, а при отриманні повідомлення відкоригувати свої платежі.
3. Хто не має права на отримання житлової субсидії?
З 1 травня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України №329 від 27.04.2018 року зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2018 р. № 841, якою затверджено нову редакцію Положення про порядок призначення житлових субсидій.
Відповідно до п. 6 зазначеного Положення житлова субсидія не призначається якщо:
1) опалювана площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 200 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування, а також житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що особовий рахунок було розділено до 1 травня 2018 р.
2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда).
При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення.
3) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахованийсередньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Житлові субсидії призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:
навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітніі в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень;
5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії;
6) у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря).
За наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крімвипадків, зазначених у підпунктах 1 і 6. Тому пропонуємо мешканцям міста не опускати руки, а звертатися за субсидією через комісію, яка уповноважена розглянути будь – які не стандартні ситуації та прийняти позитивне рішення.
4. З якого періоду розраховується житлова субсидія на опалювальний сезон?
Відповідно до п.15 зазначеного Положення субсидія для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно. Навіть якщо звернутися до управління в середині грудня, субсидія буде призначатися з жовтня місяця.
Субсидія для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу, як і раніше, призначається на календарний рік.
5. За який період і які види доходів враховуються під час призначення житлової субсидії?
Відповідно до п.10,11 зазначеного Положення для розрахунку житлової субсидії враховуютьсянарахованідоходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.
Під час призначення житлової субсидії враховуються такі доходи:
- заробітна плата після сплати податку на доходи фізичних осіб;
- пенсія;
- стипендія;
- соціальні виплати, які призначаються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
- допомога по безробіттю, інші страхові виплати, які призначаються фондами соціального страхування;
- грошові перекази, отримані із-за кордону;
- інші доходи.
Розрахунок субсидії на опалювальний сезон здійснювався на підставі доходів за перший - другий квартали 2018 року ( з січня 2018 р. по червень 2018 р.).
6. Якщо літом (у неопалювальний період) отримували субсидію, чи потрібно знову звертатися за призначенням субсидії на опалювальний сезон?
Згідно п.16 зазначеного Положення передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії (у неопалювальний період) управління соціального захисту самостійно здійснюють розрахунки житлової субсидії на наступний сезон (опалювальний період) для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні. Для цього управління без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п. 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення ( відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. Тобто, звертатися до управління для отримання житлової субсидії на опалювальний період 2018 р.-2019 р. не потрібно, розрахунок буде здійснено в автоматичному режимі (крім осіб, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
7. Чи можуть непрацездатні непрацюючі особи, які проживають самі, отримувати житлову субсидію на понаднормову площу житла?
В окремих випадках за рішенням комісії, утвореної виконавчими органами міської ради, згідно п.5 зазначеного Положення, житлові субсидії непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, можуть призначатися на норму, яка перевищує встановлену законодавством соціальну норму житла ( понаднормову площу житла). Рішення про призначення (відмову в призначенні) приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), складу сім'ї члена домогосподарства, працевлаштування таких осіб або виникнення у них інших джерел доходів.
До непрацездатних непрацюючих осіб, які проживають самі і яким житлову субсидію може бути призначено на понаднормову площу житла, належать:
- особи, які не досягли повноліття;
- громадяни, які отримують пенсію за віком, у зв'язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також, ті, які досягли пенсійного віку;
- громадяни, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.
Комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства.
8. Чи можуть особи, які не працюють отримувати житлову субсидію?
Можуть, якщо вони, відповідно до п.7 зазначеного Положення,
- перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою
хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько –
консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
- на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк на який призначається житлова субсидія;
- перебувають у місцях позбавлення волі;
- є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря.
- та інші питання, які я раніше зазначала, можуть бути розглянуті на комісії.
9. Які доходи не враховуються під час призначення житлової субсидії?
Відповідно до п. 10 зазначеного Положення до сукупного доходу домогосподарства не включаються такі соціальні виплати:
- частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
- частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово;
- одноразова винагорода жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня";
- державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
- щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
До сукупного доходу також не враховуються:
- аліменти, отримані на дітей;
- сплачені аліменти (за умови документального підтвердження фактичної сплати);
- спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, який народився в господарствах фізичних осіб;
- доходи від розміщення депозитів;
- оплата праці членів виборчих комісій, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів;
- допомога громадських та благодійних організацій;
- допомога на поховання;
- одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності;
- вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, технічних та інших засобів реабілітації, в тому числі грошова компенсація вартості за самостійно придбані технічні засоби реабілітації;
- суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків.
До середньомісячного доходу осіб, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції (операції об'єднаних сил), та/або до середньомісячного доходу членів їх сімей не враховуються:
- отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції (операції об'єднаних сил) грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги.
10. Якщо з’ясується, що окремі громадяни не задекларували реальний стан доходів?
Державними соціальними інспекторами виявлятимуться порушники методом звірки інформації з держреєстру та з бази даних.У такому випадку субсидіанта позбавлять субсидійних виплат, зобов’яжуть повернути субсидії до держбюджету і повністю заплатити за комунальні послуги.
11. Які норми будуть враховані під час призначення житлової субсидії?
Зменшено норми користування послугами для потреб опалення: у разі використання природного газу з 5,0 до 4,5 куб. м природного газу на 1 кв. м опалюваної площі на місяць в опалювальний період; використання електроенергії з 51 до 30 кВт•г на 1 кв. м опалюваної площі на місяць в опалювальний період. Також, слід зауважити, скасовано норму площі житла в розмірі 75 кв. м для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб.
Які доходи будуть враховані під час призначення житлової субсидії для фізичних осіб - підприємців?
Відповідно до п. 12 зазначеного Положення для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений в таких розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої станом на кінець періоду, за який враховуються доходи:
- однієї мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку першої групи;
- двох мінімальних заробітних плат - для платників єдиного податку другої групи;
- трьох мінімальних заробітних плат - для платників єдиного податку третьої групи.
- При цьомудля фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є платниками єдиного податку першої - третьої груп,не враховується дохід, отриманий самозайнятою особою, та дохід від провадження підприємницької діяльності.