В умовах воєнного стану багато громадян продовжують працювати та допомагати нашій державі боронити незалежність, адже внески та податки, сплачені роботодавцями до бюджету підвищують обороноздатність країни.
Але, нажаль, інколи підприємства та приватні підприємці просто ігнорують вимоги законодавства та взагалі не оформлюють трудові відносини і, як наслідок – не сплачюють податки та єдиний соціальний внесок, позбавляючи працівників страхового стажу, права на допомогу у разі хвороби чи отримання травми на виробництві, права на оплачувану відпустку, права на допомогу по безробіттю тощо.
Наймаючись на роботу, громадянам слід пам’ятати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки, перш за все, для самого працівника.
Тож шановні працівники! При влаштуванні на роботу цікавтесь не тільки розміром зарплатні, а й тим, як саме такі кошти будуть виплачуватись і чи здійснюватимуться відповідні відрахування.
Окрім того, трапляються непоодинокі випадки, коли роботодавці обманюють працівників, не сплачуючи обов’язкові платежі і податки. Наприклад, при укладанні трудових відносин оформлюється все належним чином – видається наказ про прийняття працівника на роботу, працівник з ним ознайомлюється, направляється відповідне повідомлення до податкової служби. Але згодом роботодавець не сплачує необхідні внески, проставляючи в звітності відпустку без збереження заробітної плати. В цьому випадку працівник також не набуває страхового стажу, що зокрема дає право на пенсію та виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням.
Отже, як і при прийомі на роботу, так і згодом, впродовж трудової діяльності, ми рекомендуємо уважно перевіряти і контролювати наявність страхового стажу, який набувається лише шляхом сплати єдиного соціального внеску. Тим більше зараз це зробити дуже просто – у власному кабінеті на порталі Пенсійного фонду України чи в застосунку «Дія», замовивши довідку ОК-5 або ОК-7.
Звертаємо увагу і самих роботодавців – відповідально ставлячись до законодавства та оформляючи належним чином трудові відносини зі своїми працівниками, ви не наражаєтеся на чималі штрафи, адже виплата заробітної плати без сплати встановлених податків є грубим порушенням законодавства про працю та передбачає фінансову, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Нарешті, якщо ви працюєте і ваші права порушуються, ви можете звернутись на Урядову гарячу лінію за безкоштовним номером 15-45, або скористатись сервісом «інтерактивний інспектор»:
– за номером: +38066-868-52-20 (вартість згідно з тарифами вашого оператора);
– електронною поштою: info_dsp@ukr.net;
– заповнити форму для отримання роз’яснень(http://surl.li/bmzsl).
Більше дізнатися про свої трудові права можна на інформаційному порталі Держпраці за посиланням http://pratsya.in.ua
Заступник начальника відділу з питань праці
східного регіону управління інспекційної діяльності
у Дніпропетровській області Південно-Східного
міжрегіонального управління Державної
служби з питань праці
050-644-48-45 Наталія СТАРІКОВА