Щодо легалізації зайнятості населення

щодо легалізації зайнятості населення. Зображення 1Стаття 43 Конституції України гарантує кожному громадянину право заробляти собі на життя працею та отримувати за це винагороду у вигляді заробітної плати, не нижчої від визначеної законом. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.

 

Але деякі роботодавці ігнорують зазначені конституційні норми і використовують працю громадян без оформлення з ними трудових відносин, видають їм заробітну плату готівкою "у конвертах". У цьому випадку йдеться про "тіньові" заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.

Громадянин, який погоджується на таке працевлаштування, виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Згода працівника працювати без укладення трудового договору або на роботодавця, який здійснює діяльність без державної реєстрації позбавляє його:

  • трудових прав (гарантованого державою розміру заробітної плати, оплачуваної щорічної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо);
  • соціальних гарантій (страхових виплат у разі хвороби, безробіття, нещасного випадку);
  • належних умов праці, безпеки та гігієни праці;
  • підвищення кваліфікації, навчання протягом життя;
  • пенсії, медичного забезпечення.

Але, як свідчить практика, здебільшого, громадяни звертаються зі скаргами на роботодавців тоді, коли права громадян вже порушено, а доказова база порушень відсутня. У зв’язку з цим, нагадуємо, не погоджуйтесь на неофіційне працевлаштування, вимагайте від працедавця узгодження угод та відмовляйтесь від заробітної плати  "в конвертах". 

Кожен працівник має можливість проконтролювати відображення особистих даних і розмір заробітної плати, задекларованої роботодавцем, звернувшись до територіального органу Пенсійного фонду України з копією паспорта та ідентифікаційним кодом та отримати відомості за формою ОК-5.

У разі виникнення питань щодо офіційного працевлаштування або надання повідомлення про можливі факти використання незадекларованої праці можна звертатись за адресою: вул. Горького, 5, кабінет № 22, тел. 4-22-57.

Ігнатюк Т.М., начальник управління праці та соціального захисту населення