Праця неповнолітніх: що необхідно врахувати працедавцю

В нелегкі часи, які переживає зараз наша країна у зв’язку з російською військовою агресією багато неповнолітніх українців, бажаючи допомогти своїм родинам і країні, намагаються працевлаштуватися, шукають роботу. Це цілком можливо, адже неповнолітні особи у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України ( стаття 187 Кодексу законів про працю України).

Водночас, існують певні обмеження, про які доцільно знати як підліткам, так і роботодавцям. В інтересах охорони здоров’я неповнолітніх у трудовому законодавстві існують певні обмеження, які стосуються всіх працівників, яким не виповнилося 18 років.

Приймати на роботу дітей віком до 14 років заборонено. З 14 років підліткам дозволяється працювати у вільний від навчання час, за згодою одного з батьків або опікуна та при умові виконання лише легкої роботи; з 15 років – за згодою одного з батьків або опікуна; з 16 років – без обмежень.

Трудовий договір з неповнолітніми особами необхідно укладати лише у письмовій формі!

За загальним правилом випробування при прийнятті на роботу осіб, які не досягли вісімнадцяти років не встановлюється. Проте,  в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників. Встановлення випробувального терміну  не є обов’язком роботодавця, це його право.

Підліткам не можна працювати у небезпечних та шкідливих умовах. Виконувати важку та підземну роботу, будь-яку роботу, що включена до Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці. Зокрема особи, яким ще не виповнилося 18 років, не можуть працювати на виробництвах чи роботах, пов’язаних із виготовленням, зберіганням, транспортуванням і застосуванням вибухонебезпечних речовин чи отрутохімікатів; займатися торгівлею або зберіганням лікеро-горілчаної продукції; працювати водіями автомобілів тощо.

Перед працевлаштуванням неповнолітнім особам необхідно обв’язково пройти  попередній  медичний огляд, а в подальшому  такі працівники до досягнення ними 21 року, щороку підлягають обов’язковому медичному оглядові (стаття 191 КЗпП України, стаття 11 Закону України “Про охорону праці”).

Також неповнолітнім заборонена робота у нічний час, у вихідні дні, понаднормована робота та відрядження. 

Для працівників до 18 років встановлені норми ваги речей, які допустимі для переміщення та підіймання. Заборонені роботи, пов’язані з підійманням і переміщенням речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми (стаття 11 Закону України “Про охорону праці”).

Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час. У перший рік роботи надаються за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на підприємстві.

Звільнення неповнолітніх осіб відбувається за загальними правилами трудового законодавства, але звільнення з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

Отримання безкоштовної професійної допомоги в сфері повноважень Державної служби України з питань праці та відповідей на найактуальніші питання застосування трудового законодавства, зокрема і у воєнний час, доступно на сучасному інформаційному порталі Держпраці  https://pratsia.in.ua/.