Щороку 11 квітня світ згадує героїв, які у 1945 році підняли повстання у концтаборі Бухенвальд. Приклад великого героїзму і сьогодні є безпрецедентним, адже виснажені від голоду й тортур, в’язні захищали людську гідність ціною власного життя.
Цей епізод війни став хрестоматійним, бо розповідає про найстрашніше явище Другої світової – фабрики смерті. Їх нараховувалося 14 тисяч концтаборів, через які пройшли 18 мільйонів ув’язнених, серед яких українці.
Один з численних таборів військовополонених, де утримувалися й місцеві жителі, знаходився у селищі Рудник. Смертельний конвеєр забрав життя до двох тисяч полонених, які, за спогадами очевидців, не витримували голоду, знущань, тяжкої праці.
Братська могила у селищі Олександрівка є нагадуванням про сотні закатованих, хто і сьогодні залишається безіменною жертвою фашизму.
Одинадцятого квітня представники влади, підприємств, організацій, учнівства хвилиною мовчання та покладанням квітів
вшанували пам'ять в’язнів фашистських катівень.
У закладах культури й освіти пройшли тематичні заходи. Про страшну сторінку історії міста розповідали у міському народному історико-краєзнавчому музеї ім. М.Занудька. Про те, що забути неможливо, говорили з молоддю малолітні в’язні Анатолій Черепенко та Галина Удовіка. Під час зустрічі згадували імена наших земляків, хто пройшов крізь пекло Освенціму, Майданека, Маутхаузена, Треблінки. У закладі, на постійнодіючій експозиції, зберігаються їхні болючі спогади, людей, які вижили, щоб говорити й свідчити, аби не повторилося.
Прес-служба міського голови.