Заступник головного лікаря ЦПМСД Олена Саламаха: “Тільки разом ми зможемо зробити коронавірусну інфекцію керованою”

 

Майже 6% дорослого населення нашої громади отримало перше щеплення від COVID-19, повністю імунізовано - більше 3%. Хоч ці показники і є середньостатистичними по Дніпропетровщині, проте у Центрі первинної медико-санітарної допомоги відзначають, що процес вакцинації прискорюються, а охочих вакцинуватися від коронавірусу дедалі більшає.

Очевидним стає те, що вірус, який тримає в напрузі останні півтора роки всю планету, сам по собі не піде. Для того, аби COVID-19 ослаб і перейшов в розряд сезонних респіраторних захворювань необхідно, аби виробився колективний імунітет. Це станеться, якщо більшість людей перехворіє або вакцинується. Другий варіант є значно безпечнішим. А це означає -  усім треба вакцинуватися. Це єдине, що може спинити пандемію.

Про це говорять науковці й медики. На цьому наголошує заступник головного лікаря ЦПМСД м. Покров – Олена Саламаха, відповідаючи на актуальні питання коронавірусної теми та закликаючи покровчан до щеплення.

- Олено Леонідівно, не дивлячись на загальну позитивну динаміку в Україні, все частіше чуємо про швидке розповсюдження нового штаму коронавірусу “Дельта плюс”. Що нам треба знати про більш сильну версію COVID-19?

- Вперше новий  штам виявлений в Індії у квітні минулого року й охопив вже понад ста країн світу. З 23 червня перші випадки “Дельта плюс” з'явилися й в Україні.

Він легко поширюється, більш заразний, швидко проникає до клітини легень. Значно збільшує ризик інтенсивного лікування та вдвічі - госпіталізації. Те, що “Дельта плюс” розповсюдиться по країні - питання часу, бо швидко охоплює території з низьким рівнем вакцинації.

- Що можемо зробити, аби зменшити ризик захворіти?

- Як і нині, актуальними залишаються носіння маски, миття рук, дотримання соціальної дистанції.

Але головне - це щеплення. Так, воно не гарантує, що людина не захворіє на коронавірус. Його мета - допомогти організму перенести захворювання легше і без ускладнень. Вакцина “вчить” імунну систему розпізнавати вірус, аби у випадку інфікування відбити вірусну атаку.

Будь-яка з вакцин має відсоток захисту від нових штамів вірусу. Це підтверджує досвід країн, де вже є “Дельта плюс”. Переважна більшість людей, які захворіли, були невакциновані.

- Не в усіх людей щеплення проходить легко. Це так має бути?

- Це абсолютно нормально для будь-якої вакцини, не лише проти коронавірусу. Так організм дає імунну відповідь на введення чужорідного білка, чим по суті і є вакцина.

- Які найчастіше  реакції спостерігаються  на протиковідну вакцину ?

- Після проходження вакцинації ми просимо пацієнтів залишатися на півгодини, аби медики пересвідчилися у відсутності алергічних реакцій. З понад трьох тисяч доз вакцин, які вже отримали мешканці громади у центрі щеплень нашого Центру ПМСД, жодного випадку тяжких реакцій або гострих станів зафіксовано не було.

Впродовж доби - двох після щеплення може спостерігатися підвищення температури. Біль в місці ін'єкції та м'язах, легке нездужання, слабкість, головний біль. Можуть бути й інші прояви. Якщо вони викликають стурбованість, пацієнт має звернутися до сімейного лікаря. Про це медики попереджають під час вакцинації.

Але такі реакції не йдуть ні в яке порівняння з тими наслідками, які може викликати коронавірус.

- Крім того, що коронавірус небезпечний важким перебігом і, навіть, летальністю, які може мати наслідки для перехворівших?

- Серед важких  ускладнень -  ментальні проблеми, спричинені кисневим голодуванням, тромбози, інсульти, інфаркти, серйозні порушення крові, тривалий біль в грудях і м'язах, погіршення перенесення фізичних і розумових навантажень, погіршення пам'яті,  постковідний синдром.

- Кому протипоказані щеплення?

- Передусім людям, які мають тяжкі хронічні захворювання легень і серцево-судинної системи, ниркову недостатність, імуносупресивні стани, тяжкі алергічні захворювання або стани, аутоімунні захворювання.

І тільки вироблення колективного імунітету дозволить людям цих категорій уникнути трагічного сценарію.

- Виходить, на сьогодні масове щеплення - практично єдиний дієвий спосіб убезпечити себе й оточуючих та зупинити поширення коронавірусної інфекції?

- Так і є. І чим швидше ми отримаємо колективний імунітет, тим швидше повернемося до звичайного життя. Добре, що все більше людей починає це розуміти. Хоча є чимало тих, хто навмисне нагнітає паніку навколо коронавірусної теми. Хочеться, аби люди менше вірили  фейковій інформації, не розповсюджували її та більше довіряли думці фахівців.

 Тільки разом ми зможемо зробити коронавірусну інфекцію керованою. І це можна буде вважати перемогою над COVID-19, чого хоче кожен з нас.

Тож не ігноруйте вакцинацію. Щеплення безкоштовне і  доступне кожному  мешканцю громади.  Запрошуємо Вас до Центру  первинної  медико-санітарної допомоги.  Попередньо звертайтеся до свого сімейного лікаря, або записуйтеся  за номер - 0975748868.

Вам обов'язково зателефонують та запросять на щеплення.

Прес-служба міського голови.