Учні 7-Б класу Ліцею №5 нашого міста разом із класним керівником, вчителем трудового мистецтва та Захисту України Тамарою Ребенок здобули перемогу в обласній фольклорно-етнографічній експедиції «Звичаї, обряди та традиції мого краю». Їхня пошукова група посіла І місце та отримала грамоту Дніпропетровської обласної державної адміністрації департаменту освіти і науки та подарунок – необхідний сучасний гаджет - повербанк.
З початку навчального року юні етнографи – Ірина Лисак, Нурай Алієва, Михайло Тиква, Макар Кондратенко, Арсеній Ковальчук, Кіріл Галайда активно працювали над збором і опрацюванням матеріалів. Разом із батьками, вчителями, працівниками міського народного історико-краєзнавчого музею ім.М.Занудька та Будинку культури Шолохового відтворювали традиції свого краю.
Учасники експедиції досліджували історію Покрова та селища Шолохове, збирали спогади старожилів, автентичні народні пісні. За підтримки Шолохівського вокального гурту «Веселка», вони ретельно записували мелодії та слова, розпитували виконавців про походження цих пісень, а також про їхнє значення у святкових та буденних обрядах.
Важливою частиною роботи стало створення відеоматеріалів – учні монтували відеоролики, де показували місцеві традиції, звичаї.
Діти були захоплені проєктом, який відкрив їм нові історичні сторінки.
Відвідуючи міський музей, зацікавились експозиціями та розповідями про історію рідного міста, робітничих поселень і сучасного Покрова. Із захватом слухали розповіді екскурсовода й історика Людмили Карандєй, уважно переглядали експонати та робили світлини.
Не менш вражаючими стали зустрічі з працівниками Будинку культури с. Шолохове. Тетяна Алілуєнко та Ірина Рибалкіна поділилися легендами про появу поселення, що викликало жвавий інтерес серед дітей.
У відтвореній народній світлиці юні дослідники приміряли старовинний одяг, розглядали меблі та знайомилися з побутом українців. Особливо сподобались розповіді, факти й традиції, пов’язані з незмінним атрибутом української хати – піччю. Діти дізналися, що піч була не лише місцем для приготування їжі, а й слугувала осередком родинного тепла. Вона символізувала затишок, достаток і була центром життя української сім’ї. На ній спали, лікувалися, розповідали казки дітям, а також дотримувалися особливих обрядів, наприклад, пекли весільний коровай або проводили ритуали на свята.
Зацікавила дітей і розповідь про те, як сільські мешканці проводили дозвілля до появи сучасних засобів зв’язку. Коли вечори збирали всю родину біля печі, де співали пісень, розповідали історії та грали в народні ігри.
Окрему увагу дослідники приділили традиційній кухні. Вони не лише вивчали рецепти, а й приготували справжній куліш, знявши майстер-клас. Такий підхід дозволив зробити дослідження не просто теоретичним, а й практичним – відчути культуру свого краю.
Наполеглива праця експертної групи 7-Б класу дала чудовий результат – їхню роботу визнали найкращою серед усіх конкурсних проєктів. Це не просто перемога в експедиції, а значний внесок у збереження культурної спадщини рідного краю.
Пресслужба міського голови.