Торгівля людьми. Як не стати жертвою?
Війна посилила ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та експлуатації, так само, як і людську вразливість загалом. Цьому сприяла втрата роботи та ризик опинитися за межею бідності, внутрішнє переміщення, виїзд за кордон, проживання на окупованій території та інші соціальні чинники – пенсійний вік, інвалідність, самостійне виховання дітей, багатодітність тощо.
У складних умовах люди можуть погоджуватися на пропозиції нелегальної праці як на території України, так і за кордоном. У цьому й криється головний ризик потрапити в ситуацію торгівлі людьми.
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, з метою отримання прибутку з експлуатації чоловіків, жінок і дітей. Це не лише сексуальна експлуатація або випадки, пов’язані із викраденням людей. Це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.
Як убезпечити себе від торгівлі людьми?
- Ніколи й нікому не віддавайте паспорт чи інші документи, що підтверджують особу.
- Заздалегідь сфотографуйте важливі документи (паспорти, ідентифікаційний код, медстрахування і т.д.), про всяк випадок скиньте їх на свою електронну пошту, роздрукуйте і візьміть з собою копії. Один примірник документів і нещодавно зроблену фотокартку залиште своїм близьким.
- Домовтесь з родичами або найближчою людиною про те, як ви контактуватимете в дорозі.
- Надавайте лише необхідну інформацію про себе. Не розповідайте те, що дасть стороннім змогу запідозрити ваше скрутне становище та скористатися ним.
- Випишіть e-mail, телефони та адреси консульств та посольств України. Спробуйте запам’ятати телефон.
- Завантажте розмовник чи словник, щоб за потреби можна було звернутися по допомогу.
Як не наразитися на небезпеку вже на місці?
- Не беріть у борг у незнайомців або людей, які дуже наполягають на тому, щоб позичити вам гроші. Це можуть використати, аби змусити вас до рабської праці.
- Звертайтесь до громадських організацій, волонтерських центрів, аби дізнатися все про поселення, роботу та отримання документів.
- Попросіть поселити вас у центр проживання українських переселенців, поки не знайдете окреме житло.
- Пам’ятайте, що в Європі квартири здають виключно через договір. Якщо вам пропонують житло без нього, це підозріло.
- Тримайте копії документів окремо від оригіналів.
Будьте свідомі та попереджені, стежте за власною безпекою та безпекою ваших дітей, бо свобода — це наше надбання. Бережіть себе та близьких!
Начальник управління праці та соціального захисту населення
Тетяна ІГНАТЮК