П'ять років тому на місцевих виборах покровчани віддали свої голоси Олександру Шаповалу, довіривши долю міста людині, чиє життя нерозривно пов’язане з Покровом. Корінний покровчанин — його професійне та особистісне зростання відбувалося у рідному місті. Що вдалося за п’ятирічну каденцію? Чи виконано передвиборну програму 2015-го року? І яким бачить Покров діючий мер та кандидат на посаду міського голови Покрова вже завтра? Про це розмова з Олександром Шаповалом у переддень Дня народження Покрова.
- Олександре Миколайовичу, 14 жовтня Покрову виповниться 64 роки. Ви не раз говорили, що для вас ця дата багато значить, бо пов'язана з історією вашої родини.
- Для мене це одне з найголовніших свят, впевнений, як і для всіх моїх земляків. Якщо погортати наш родинний альбом, можна побачити Покров ще з часів робітничих поселень. Вся історія моєї сім'ї пов’язана з містом, бо пережили тут колективізацію, голод 33-го, окупацію краю, відбудову — головні історичні віхи. Тож історія міста — це моя особиста історія. На жаль, цьогорічне свято проходить в умовах пандемії, без традиційних загальноміських заходів, але з відчуттям громади, якій все під силу. Головне сьогодні кожному з нас берегти своїх рідних та з найменшими наслідками пережити епідемію.
- Минуло п'ять років, як ви перемогли на місцевих виборах. Який епізод найчастіше згадується з п'ятирічної каденції?
- Таких епізодів багато і всі вони пов'язані з покровчанами. Найважливіше особисто для мене, коли, ідучи містом, люди усміхаються тобі, зупиняються, аби просто поспілкуватися. Це те, чого ми прагнули, аби мера не сприймали як віртуальний далекий персонаж. Всі ці роки я відчував підтримку людей. Покровчани були поруч у найскладніший життєвий період і це надало сил, віри та надії. Разом ми розпочали етап кардинальних змін, я вдячний кожному, бо без їхнього розуміння, конструктивної критики та підтримки нічого б не вийшло.
- Знаєте, людей продовжує дивувати, що ваш особистий номер телефону доступний і меру можна у будь-який час зателефонувати й розповісти про проблему.
- Я не вважаю це винятком, так повинно бути, бо мера обирають люди. Коли ти говориш напряму з містянами, то бачиш реальну ситуацію, без викривлення. Тоді питання вирішуються швидко та конструктивно.
- До речі, якщо проаналізувати вашу передвиборну програму 2015-го, то можна зробити висновок, що ви не лише виконали, а й перевиконали її. Зроблено набагато більше, ніж було задекларовано.
- Ми вирішували проблеми, пов'язані між собою. Питання чистих вулиць та дворів неможливо розв'язати, коли не налагоджено систему вивозу сміття та не відремонтовано вуличне освітлення. Не буде порядку там, де немає сміттєвих урн, де не дбають про квітники та газони. Людина не відчуватиме себе захищеною, коли її діти навчаються в холодних школах і садочках і не буде місць, де вона може провести з родиною дозвілля. Це єдиний ланцюг комфортного середовища, де немає другорядних питань, кожне важливе. І коли починаєш розв'язувати одну проблему, вона тягне за собою цілу низку інших, без вирішення яких не буде бажаного результату.
- Проблем, котрі не вирішувалися десятиліттями, до яких додавалися нові. Я пам'ятаю як у 2016-му за ніч розбили 17 нових урн та з десяток ліхтарів. До вечора все було відновлено.
- Це принципова позиція - не зупинятися, робити свою справу і продовжувати приводити місто у порядок, незважаючи ні на що.
Так, били урни й ліхтарі, виривали квіти. Протидією вандалізму може бути тільки творення, в цьому головний секрет. Як бачите, такі випадки стали поодинокими і резонансними, бо покровчани з любов'ю та гордістю ставляться до свого міста, бережуть те, що зроблено спільними зусиллями. І це одна з головних ознак сучасного Покрова.
- Покрова, який змінився не тільки зовні, а й став першим містом — об'єднаною територіальною громадою.
- Я вважаю це значним досягненням. Сьогодні Покров — це велика громада, до якої увійшли Шолохове, Базавлук, Миронівка, Улянівка. Історично ми тісно пов'язані, що підтвердили мешканці, які висловили своє бажання до об'єднання.
Не буду приховувати, нам дісталися у спадок проблеми, що не вирішувалися десятиріччями. Одна з найгостріших — відновлення водопостачання, питання, у якому було допущено значні порушення, насамперед, фінансового характеру. Сьогодні доводимо це у відповідних інстанціях. Ми готові її вирішувати та налагоджувати нормальну життєдіяльність старостинського округу. Для цього вже багато зроблено — розроблено проект з відновлення водопостачання, у Шолоховому відкрито кабінет денного перебування хворих в амбулаторії, ведеться прийом сімейними лікарями та терапевтом, відновлено роботу фельдшерського пункту Миронівки, вдосконалено транспортне сполучення, проводяться виїзні прийоми ЦНАПу, ремонтуються дороги. Ми разом зустрічаємо свята і будуємо плани на майбутнє з подальшого благоустрою та впорядкування старостинського округу, створення для людей комфортних умов.
-Так, сьогодні гостей Покрова багато що дивує, те, що ми сприймаємо вже як даність - лавочки, урни, квітники й освітлення, чисті узбіччя й двори і навіть буккросинги під відкритим небом, куди містяни приносять книги. Але ж починали ви не з цього, не зовнішнього лоску, а складного питання децентралізації теплопостачання.
- Без вирішення цієї проблеми все інше не мало б сенсу. Місто вже перебувало у комунальному колапсі. Останні роки майже дві тисячі покровчан — абонентів тепломереж, провели у холодних квартирах, діти в школах, садочках, які не опалювались. Місто залишалося з мільйонними боргами тепломереж, які накопичувалися десятиліттями. Приймаючи рішення децентралізації теплопостачання, ми усвідомлювали, наскільки відповідальним є цей крок. Але реанімувати підприємство, чий борг складав річний бюджет міста, за умови зростання енергоносіїв та податкового тиску — було неможливо. Тож ми прийняли це рішення, нас підтримала область, у співпраці було забезпечено теплом соціальну сферу, безкоштовно встановили тепло нашим пенсіонерам та соціально-вразливим категоріям. А коли є тепло, є комфорт, можна говорити про подальшу модернізацію освітньої та медичної сфери, закладів культури й спорту, про перспективні плани, а не латання дірок.
- Відверто кажучи, у 2015-му мало хто вірив, що можна повернути життя центральному парку, робити капітальні ремонти доріг, реконструювати школу. Такі масштабні роботи не проводилися з кінця 80-х. Доцільність їх необхідно було доводити у обласних кабінетах.
- Це робота міського голови — захищати інтереси громади, доводити, переконувати, добиватися, аби нас почули. Так, це непросто, необхідно знаходити аргументи, наводити факти, але саме в цьому сенс і завдання — вирішувати проблемні питання, від яких залежить нормальне життя міста. Я вдячний депутатам всіх рівнів, які прислухалися до нас і підтримували у цьому процесі.
- Знаєте, коли капітально відремонтували першу дорогу, найзатятіші скептики говорили, що на цьому вже завершаться покращення. Але все сталося не так, за першою розпочався ремонт другої, третьої — так усі останні п'ять років. Покровчани вже не дивуються, що в місті тривають роботи, це більше вражає наших гостей.
- На моє переконання, так повинно бути, це нормальний робочий процес. Місто потребує постійної уваги, благоустрою та впорядкування. Це не виняток з правил, це норма — життєва необхідність. За останні роки ми відремонтували десятки доріг і внутрішньоквартальних територій, десятки пішохідних зон, де не було ремонту тридцять, а то й сорок років. Після кожного ремонту до мене надходять дзвінки від містян, які задають одне й те ж питання: “ Коли наш двір?” І це цілком природно . Я теж дуже хочу, аби все місто, прилеглі селища та Шолоховський округ були з новими дорогами. Але є реальність, за п'ять років осягнути такі масштаби неможливо. Але можливо ставити завдання на майбутнє, і я знаю, що Покров набуде сучасного вигляду. Люди стали іншими, вони вже не байдужі спостерігачі, а активні учасники цього процесу. Це так приємно, іти містом і бачити наскільки впорядковані наші двори, де мешканці висаджують квіти, слідкують за чистотою. З цього починається затишок і комфорт.
- Але були й не популярні рішення, приймаючи які ви ризикували бути незрозумілими людям, як от закриття шкіл ?
- Я проти популізму, я за чесність перед людьми. І за відповідальність у прийнятті рішень, які є невідворотними. Таким рішенням стало закриття Олександрівської та Чортомлицької шкіл, яке ми прийняли з депутатами у 2018 році.
Ці заклади були наповнені лише на чверть, а їх утримання залишалося на рівні з повністю укомплектованими школами. Ми брали зобов'язання перед дітьми, батьками й вчителями, ми їх виконали. Школярів безкоштовно довозять до закладів, всі педагоги працевлаштовані. Олександрівська школа є підрозділом навчально-виховного об’єднання, на її базі створено центр дозвілля з гуртками і секціями. Тут можна отримати й послуги ЦНАПу з оформлення субсидій тощо. На базі Чортомлицької школи працює амбулаторія, де ведуть прийом сімейні лікарі, можна отримати цілий спектр медичних послуг.
Є іще одне, болюче для всіх нас питання — припинення роботи пологового відділення у рамках медреформи, що триває на рівні держави. Довгий час ми намагалися зберегти відділення, але є державні стандарти. Однак, сподіваємося, що у цьому питанні будуть зміни, працюватимемо над цим.
- Олександре Миколайовичу, те, що будівлі шкіл збережено, є важливим аргументом для містян. Разом з тим, всі ці роки людей турбує питання порожніх кінотеатру, готелю та ін.?
- Будівлі кінотеатру, готелю і не тільки, було приватизовано та продано з 2007 по 2010 роки. Їхні власники знаходяться не у Покрові і навіть не в Україні. Деякі будівлі вже перепродані по декілька разів. Відповідно до чинного законодавства ми добилися того, аби власники несли зобов'язання, платили за землю. Ці об'єкти є інвестиційно привабливими, з перспективою розміщення сучасних комплексів, тож не зупиняємося, продовжуємо цю роботу, адже захищаємо інтереси міста.
- До речі, земельне питання теж зазнало кардинальних змін.
- Так, вперше за багато років ми привели у відповідність до чинного законодавства земельне питання, що край важливо. Виявили земельні ділянки з виробничими будівлями, об'єктами нерухомості, за використання яких ніхто не платив. Наведу такі цифри: надходження до бюджету від плати за землю у 2015 році склали понад 28 млн., у 2016 — більше 42 млн грн, у 2017 — понад 51 млн грн, у 2018 — 78 млн грн, 2019 році — понад 85 млн грн. Так, це було не просто, нашим спеціалістам погрожували, на нас чинили тиск, але це не зупинило, бо ми розуміли, що це кошти, які витрачаються на школи і садочки, благоустрій, ремонти.
- Ви торкнулися дуже важливої теми інвестицій, це і нові робочі місця, і залучення молодих фахівців. Знаю, що місто працювало над цим останні роки.
- Створення комфортного середовища, сучасного міста — це один із головних кроків до цього, адже молоді спеціалісти не стануть їхати туди, де немає перспектив для виховання дітей. А інвестори не зайдуть до міста зі зруйнованою інфраструктурою.
Для цього ми впроваджували електронні сервіси, систему електронних закупівель прозоро, одними з перших ввели електронну медицину. Покров став першим у рейтингу прозорості міст і лідером за реалізованими соціальними ініціативами.
Ми підтримуємо хороші добрі справи, перспективні ідеї та починання. Сприяємо розвитку й модернізації закладів освіти, мистецьких і спортивних осередків, аби діти й молодь могли реалізовувати себе.
Впровадили програму міських стимулів і вже залучили п'ятеро молодих фахівців. У місті з'явилися нові торгівельні мережі, це нові робочі місця. Містяни можуть обирати товари за якістю та ціновою політикою і це сприяє розвитку малого та середнього бізнесу.
У мене та моєї команди багато перспективних ідей і одна мета — щоб молодь поверталася до свого міста, починала тут свою справу, впроваджувала бізнес-проекти, освітні, мистецькі програми — виводили Покров у рейтинг найуспішніших міст.
- Олександре Миколайовичу, на цьому я хотіла зосередити увагу — на планах. Ви прийняли рішення іти на вибори - 2020, балотуватися на посаду мера Покрова від правлячої партії. Ваша програма охоплює усі аспекти життєдіяльності міста, прилеглих селищ, Шолоховського округу. Сконкретизовано мету — продовжувати децентралізацію та розбудову міста, вирішувати проблемні питання. Виділіть ключові пункти.
- Кожен з пунктів програми важливий, бо торкається життя громади. Їх неможливо вибудувати за пріоритетністю, бо всі першочергові.
Це соціальний захист наших пенсіонерів, соціально-незахищених містян, інвалідів. Підтримка педагогів та медиків, талановитих дітей і молоді, молодих родин.
Ми прагнемо продовжити розпочате — капітальні ремонти доріг, внутрішньоквартальних територій, паркових зон.
Продовжити модернізацію міськводоканалу та системи водопостачання Шолоховського старостинського округу й селищ. Тож підтримуємо курс “Великого будівництва” Президента.
Всі питання нагальні, бо їх висувають люди, які хочуть жити у затишному, чистому та безпечному місті. Тож це не обіцянки, а завдання, яке ми готові виконувати з відповідальністю перед громадою, у тісній співпраці з провідними підприємствами Покрова та обласною владою.
Ми — це команда, яка має досвід та бажання працювати. Ми — це громада, яка іде до спільної мети. Бо один мер нічого не вартий, успішне місто — це спільна зона турботи та небайдужості.
- Яким ви бачите Покров вже завтра?
- Містом щасливих усміхнених людей. Містом, де поважають ветеранів, бережуть історію і думають за завтрашній день. Це вже Покров, який так дивує наших гостей щирістю та особливою атмосферою. Який має обличчя і характер, бо в ньому живуть люди, об'єднані однією ідеєю — бачити своє місто успішним та процвітаючим.
Розмову вела Оксана Сізова.