"Легалізація зарплати – важливе питання сьогодення". Успіхи та проблеми на шляху досягнення позитивної динаміки з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення .
Неофіційне оформлення трудових відносин та заробітна плата "в конвертах" – гостра проблема, яка на даний час стала, на жаль, нормою життя для нашого суспільства.
Хоча держава на сьогоднішній день іде на зустріч роботодавцям шляхом внесення змін до нормативно-правових актів, якими зменшено обсяги податків та зборів, позитивної динаміки з легалізації заробітної плати ще не досягнуто. Навпаки, складається враження, що зменшення навантаження на фонд оплати праці не супроводжується позитивними результатами легалізації заробітної плати, а тільки створює сприятливі умови для заробітних плат "у конвертах" та розвитку тіньової економіки.
Громадськість має розуміти, що легалізація заробітної плати є не тільки одним з резервів для наповнення бюджету Пенсійного фонду, а й тим джерелом, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій громадянам країни та грошової допомоги. Однак, все частіше зустрічаються випадки, коли підприємства та приватні підприємці застосовують нелегальні схеми виплати заробітної плати найманим працівникам, що призводить до скорочення надходжень до бюджету та є негативним чинником, що впливає на добробут кожного мешканця нашої країни.
Виплата заробітної плати "в конверті" стала невід'ємною складовою тіньової економіки. Чомусь не кожний розуміє, що недоліком виплати такої заробітної плати є не тільки скорочення надходжень до бюджету, але й особисті негативні моменти – це втрата страхового стажу для призначення пенсії в майбутньому. Натомість, працівники тільки сприяють розвитку цієї проблеми, кожний живе сьогоднішнім днем та не дивиться в майбутнє. Працівники не вбачають проблеми в отримані заробітної плати без офіційного оформлення трудових відносин, навпаки, вони самі надають згоду працювати на таких умовах, чим в свою чергу й позбавляють себе соціальних гарантій в майбутньому.
Для боротьби з існуючою проблемою, на державному рівні, в містах створюються робочі групи з питань легалізації. Не стало винятком і місто Покров.
Робочою групою з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення у м.Покров здійснюються спільні виходи для встановлення фактів порушення трудового законодавства. На сьогоднішній день здійснено 3 виходи робочої групи, кожний з яких має певний результат. До складу робочої групи входить державний інспектор з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, яким за результатами перевірки дотримання норм законодавства про працю було складено 5 актів (протоколів) з виявленими порушеннями та передано їх на розгляд до суду. Також, слід відзначити позитивну динаміку щодо збільшення офіційно зареєстрованих трудових відносин.
Вчора, 14.06.2016 року, під час третього рейду робочої групи, хотілося б відмітити винахідливість, яку було продемонстровано першим заступником начальника управління та начальником відділу платежiв до пенсiйної системи та контрольно-перевірочної роботи: перед здійсненням обстеження приміщення, де здійснюється пошив трикотажних виробів, члени робочої групи підійшли до відпочиваючих на дворі робітників з метою уточнення можливості працевлаштування та умов праці. Під час розмови було з’ясовано чимало важливої інформації, яка в подальшому допомогла виявити порушення трудового законодавства на підприємстві.
Кожний має сам зрозуміти можливі наслідки виплати заробітної плати "у конверті" – тільки так ми забезпечимо своє достойне майбутнє!
Начальник управління ПФУ В.С.Агапова