До відома роботодавців!

Окремі роботодавці через введення в Україні воєнного стану з власної ініціативи звільняють своїх найманих працівників, що буде кваліфікуватися як грубе порушення законодавства про працю (ст.172 Кримінального кодексу України).

Проте, чинне законодавство має різні варіанти, як діяти роботодавцю, якщо роботи тимчасово немає. Так, наприклад можна відправити працівників у відпустки, або оголосити простій тощо:

  • Дистанційна робота

Якщо працівники не можуть доїхати на роботу, але специфіка їх обов’язків дозволяє виконання роботи дистанційно, то можна перевести їх на дистанційну роботу. Це передбачено ч.11 ст.60-2 Кодексу законів про працю України. Для переведення працівників на дистанційну роботу, роботодавцю достатньо видати наказ. В наказі слід також вказати контактні номери телефонів відділу кадрів та безпосередніх керівників з якими можна зв’язатися у разі виникнення екстреної ситуації. Ознайомити працівників з наказом можна через е-пошту.

  • Простій

Для працівників, які не можуть працювати дистанційно, слід оголосити простій. Простій оплачується в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч.1 ст.113 КЗпП).

  • Відпустки

Якщо працівники не можуть працювати дистанційно, але не хочуть втрачати зарплату, їм можна оформити невикористані щорічні або соціальні відпустки. Також можна запропонувати працівникам оформити відпустку без збереження зарплати. При цьому слід наголосити, що примусове відправлення працівника у відпустку без збереження заробітної плати не допускається та вважатиметься порушенням трудового законодавства.

  • Відсутній зв’язок з працівником

Якщо не можна зв’язатись з працівником, який не прийшов на роботу, через відсутність зв’язку або з інші причини, потрібно табелювати відсутність кодом «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин»).

Окремо, звертаємо увагу на мобілізованих працівників, так як стосовно цієї категорії працівників поширюються гарантії, встановлені статтею 119 КЗпП. Тобто за ними зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову.

 

Начальник управління праці

та соціального захисту населення                                                                                                                                                             Тетяна ІГНАТЮК