Сьогодні, 4 лютого, виповнюється 89 років від дня народження видатного українського археолога, історика, поета, дослідника скіфської культури та Почесного громадянина міста Бориса Мозолевського.
Його життя – це історія самовідданого служіння науці, культурі та рідному краю. Археолог світового рівня, який відкрив для України і всього світу унікальні пам’ятки скіфської доби, він водночас був тонким ліриком, чия поезія передавала красу українського степу, історичну спадщину предків та філософське осмислення долі людини.
Знахідка, що стала символом
21 червня 1971 року стало доленосним днем не лише для самого Бориса Мозолевського, а й для всієї археологічної науки. Саме тоді він виявив у кургані Товста Могила безцінний артефакт – Золоту скіфську пектораль, що стала символом давньої історії України.
Ця знахідка відкрила нові горизонти в дослідженні скіфської культури. Витончене ювелірне мистецтво, міфологічні сюжети, сцени з життя скіфів – усе це зробило пектораль не лише історичним скарбом, а й культурним феноменом світового значення.
Завдяки цій події ім’я Бориса Мозолевського стало легендою, а наше місто назавжди вписане в історію археологічних відкриттів.
Поет, що оспівував степ і людей
Борис Мозолевський не лише досліджував давню історію, а й залишив глибокий слід у літературі. Його поетичні рядки – це роздуми про вічність, любов до степового краю, пошук сенсу життя.
Він був членом Спілки письменників України, автором восьми поетичних збірок, а також понад 60 наукових праць. Його твори надихають, змушують замислитися, відкривають перед читачами велич і трагізм історії.
Пам’ять, що живе у серцях
Ім’я Бориса Мозолевського назавжди пов’язане з нашим містом. На його честь названо центральний парк, а на будинку, де він зупинявся, встановлено меморіальну дошку.
В міському народному історико-краєзнавчому музеї ім. Миколи Занудька діє постійна експозиція, присвячена його життю. Тут можна побачити копії унікальних знахідок, архівні світлини, особисті речі та рукописи вченого. Поетичні збірки Бориса Мозолевського зберігаються у фондах міської публічної бібліотеки Покрова.
До дня пам’яті видатного археолога в місті відбулися заходи. У міському музеї, публічній бібліотеці Покрова, її філіях, Будинку культури Шолохового та клубних установах згадували видатного українського археолога, поета та дослідника Бориса Мозолевського, розповідали про цікаві сторінки його життя та наукової діяльності.
Вихованці закладів культури, Школи мистецтв "Арт-мюзик" і Дитячої музичної школи "Домінанта"підготували тематичні презентації, музичні та літературні виступи. Лунали вірші та пісні, присвячені археологу, а також музичні композиції.
Покладанням квітів до пам’ятного знаку у центральному парку вшанували людину, чиє життя було присвячене Україні.
Борис Мозолевський був і залишається знаковою постаттю в українській науці та культурі. Його ім’я золотими літерами вписане в історію, а його знахідки та поезія – безцінний спадок, що передається з покоління в покоління.
Пресслужба міського голови.