Правова допомога

З 1 липня 2015 року Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги відкрив двері для жителів місцевих громад міст Нікополя, Покрова, Марганця, Нікопольського та Томаківського районів. В м. Покров працює відділ центру «Покровське бюро правової допомоги», за адресою: м. Покров, вул. Героїв України, 13; тел.: (05667) 6-65-08.
Місцевий центр є посередником між громадянами і адвокатами та допомагає людині реалізувати гарантоване Конституцією право на юридичну допомогу. Тож навіть за відсутності коштів кожен громадянин може отримати захисника, роботу якого оплачує держава.
Відповідно до частини п’ятої статті 16 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3460-17), на підставі Положення про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 02.07.2012 № 967/5, щодо розповсюдження інформації у сфері захисту прав, свобод і законних інтересів громадян, Нікопольський МЦ з надання БПВД надає можливість реалізувати громаді право на безоплатну правову допомогу, тобто гарантовану Конституцією України можливість громадянина України отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу.
Користуватися консультаційними послугами центру та отримати правову допомогу можуть усі громадяни, а отримати вторинну допомогу – малозабезпечені верстви населення, повний перелік яких визначено ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги – це державна установа, діяльність якої направлена на забезпечення доступу громадян до безоплатної первинної правової допомоги та вторинної правової допомоги. Безоплатна первинна правова допомога охоплює такі види правових послуг, як надання правової інформації, консультацій і роз’яснень з правових питань, складання документів правового характеру (крім процесуальних). Ми допомагаємо у вирішенні питань, що стосуються сімейних, житлових, трудових, спадкових правовідносин, питань, що стосуються оскарження незаконних дій та бездіяльність комунальних служб та підприємств, тощо. Для кожного хто звертається до нас, обирається індивідуальний підхід!
Під час виконання функцій з надання безоплатної правової допомоги центри взаємодіють із судами, органами прокуратури та іншими правоохоронними органами, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб’єктами надання безоплатної правової допомоги, органами адвокатського самоврядування, громадськими об’єднаннями.
Нікопольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги обслуговує місто Нікополь, Марганець, Покров, Нікопольський та Томаківський район.
Якщо Вам потрібна якісна правова допомога, звертайтеся до нас за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, номер гарячої лінії 0-800-213-103.
Жителі місцевих громад можуть звертатися за місцем мешкання, а саме:
«Марганецьке бюро правової допомоги»: м. Марганець, вул. О. Кошового, 4; тел.: (05665) 5-10-06;
«Покровське бюро правової допомоги»: м. Покров, вул. Героїв України, 13; тел.: (05667) 6-65-08;
«Томаківське бюро правової допомоги»: смт. Томаківка, вул. Лесі Українки, 41; тел.: (05668) 3-14-22.

Покровське бюро правової допомоги інформує:

«ВІДМІННОСТІ ТРУДОВОГО ТА ЦИВІЛЬНО-ПРАВОВОГО ДОГОВОРУ»

Основою відносин роботодавця і працівника може бути як трудовий договір, так і цивільно-правова угода. В обох випадках фізична особа виконує певну роботу, за що отримує визначену плату. Хоча ознаки трудових та цивільно-правових відносин схожі між собою, проте існує ряд істотних відмінностей, які необхідно знати працівнику. Чим регламентуються відносини? У статті 21 Кодексу законів про працю України (КЗпПУкраїни) визначено, що трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. За цивільно-правовим договором відносини регламентується не трудовим законодавством, а виключно цивільним. У таких угодах прописують строки виконання робіт та вартість наданих послуг чи проведених робіт. Дві сторони домовляються про виконання робіт або надання послуг, після виконання яких підписують акти виконаних робіт/наданих послуг. Стаття 626 Цивільного кодексу України визначає загальне поняття цивільно-правового договору. Так, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
Соціальні гарантії для працівників. У цивільно-правових відносинах працівник виступає як «виконавець». Такого працівника не включають до штатного розпису. Виконавець робіт, на відміну від найманого працівника, не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку. Наказ (розпорядження) про прийом на роботу не видається, також трудова книжка не подається та записи про періоди праці не заносяться. Соціально-трудові пільги і гарантії (відпустка, вихідні дні, тривалість робочого часу, оплата праці при відхиленні від нормальних умов праці, виплата допомоги з тимчасової втрати працездатності тощо), передбачені трудовим законодавством для працівників не поширюються на працівників – виконавців за цивільно-правовим договором. Кожна зі сторін у будь-який момент може розірвати договір. Переваги при наступному укладенні цивільно-правового договору для виконавця робіт у законодавстві не закріплено.
Оплата праці. Оплата праці за трудовим договором є гарантованою. Згідно ст.115 КЗпП України, заробітна плата виплачується не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів, а за затримку виплати заробітної плати керівник може понести відповідальність. Держава гарантує працівникові, що розмір заробітної плати не може бути меншим від мінімального розміру заробітної плати, встановленого законами України. У цивільно-правовому договорі виконавець отримує оплату не за процес праці, а за результат. За відповідною угодою виконавець робіт отримує за виконану роботу винагороду, розмір і порядок виплати якої визначається сторонами у договорі за взаємною згодою. Гарантії щодо оплати праці на виплату винагороди не поширюються.
Нагадуємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, та до відділу «Покровське бюро правової допомоги»: м. Покров, вул. Героїв України, 13; тел.: (05667) 6-65-08; номер гарячої лінії 0-800-213-103.

Покровське бюро правової допомоги інформує:

«Щодо використання печаток»

19 липня набув чинності Закон України від 23 березня 2017 року № 1982-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами - підприємцями".
Закон виключає з низки законодавчих актів вимоги про обов’язкове використання печаток (незалежно від їх наявності у суб’єктів господарювання) та необхідність використання печаток у взаємовідносинах суб’єктів господарювання з державними органами та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до закону, суб’єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатку, але її використання не є обов’язковим. Наявність або відсутність відбитку печатки підприємства на документі не створює юридичних наслідків.
Копія документа, поданого суб’єктом господарювання до органу державної влади або місцевого самоврядування, вважається завіреною, якщо на такій копії проставлено підпис уповноваженої особи суб’єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи – підприємця. Орган державної влади або місцевого самоврядування не має права вимагати нотаріального засвідчення справжності копії документа, якщо така вимога не встановлена законом.
Також відповідно до Закону виключається можливість визнання документа, угоди або правочину недійсним у зв’язку з відсутністю відбитку печатки. При цьому законом встановлено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі від 850 до 1700 гривень) за вимагання такими органами наявності відбитку печатки на офіційних документах суб’єктів господарювання.
Окремо внесені зміни і до Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими довіреності від імені осіб приватного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи. Довіреності від імені особи публічного права видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те особи і засвідчуються печаткою такої особи публічного права (за наявності).
Цей Закон вважається прогресивним кроком, однак деякі юристи вже зараз бачать ризики, які може спричинити застосування закону.
Оскільки до набрання чинності Законом печатка була основним підтвердженням легітимності документа та його правомочності з точки зору наявності повноважень у особи, що підписала договір чи інший документ, то відтепер достатність лише підпису на документах спростить рейдерам можливості підробки документів, за якими здійснюються реєстраційні дії державними реєстраторами, вважають юристи.
Можливість не посвідчувати печатками довіреності, векселі, аграрні розписки, розрахункові документи також може стати приводом для махінацій.
Тому прогнозується зростання кількості судових процесів у спорах щодо легітимності тих чи інших юридичних документів, встановлення юридичних фактів та підтвердження виконання зобов’язань.
Нагадуємо, що роз’яснення законодавства і консультації з правових питань можуть отримати усі, хто звернеться до до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Нікополь, вул. Івана Богуна, 9, тел. (0566) 68-75-23, (0566) 68-75-40, МТС +380661773774, та до відділу «Покровське бюро правової допомоги»: м. Покров, вул. Героїв України, 13; тел.: (05667) 6-65-08; номер гарячої лінії 0-800-213-103.

Головний спеціаліст відділу правопросвітництва
та взаємодії з суб'єктами надання безоплатної первинної правової допомоги
Нікопольського місцевого центру з надання БВПД В.Л. Чернишов